“İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 70.Yılında Neredeyiz”

Odunpazarı Kent Konseyi Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 70.Yılında Neredeyiz” adlı panel Fatma Bostan Ünsal(Siyasetçi, İnsan Hakları Savunucusu) ve Ruhat Sena Akşener(Uluslararası Af Örgütü Türkiye Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü) katılımlarıyla gerçekleşti.YASAL HAKLARIN KULLANILMASI SUÇ SAYILIYOR
“İnsan hakları dünya ölçeğinde gerilemektedir. Ülkemizde insan hakları ihlalleri çok derin yaşanmaktadır; yasaların güvence altına aldığı hakların kullanılması dahi cezalandırma konusu olmaktadır. Herkes haklarına sahip çıkmalı ve farkındalık yaratmak için çaba harcamalıdır.”

Eskişehir Odunpazarı Kent Konseyi İnsan Hakları Çalışa Grubunun etkinliği olan “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin70. Yılında Neredeyiz?” paneli dün 15.30-17.30 saatleri arasında Hasan Polatkan Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Paneli Uluslararası Af Örgütü Türkiye İnsan Hakları Eğitim Program Direktörü Mehmet Onur Yılmaz yönetirken; panelin konuşmacıları Siyasetçi, İnsan Hakları Savunucusu Fatma Bostan Ünsal ve Uluslararası Af Örgütü Türkiye Kampanyalar ve Savunuculuk Direktörü Ruhat Sena Akşener oldu.

Panel Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru’nun açılış konuşmasıyla başladı. Kumru açış konuşmasında panelistlere ve katılımcılara hoş geldiniz diyerek Odunpazarı Kent Konseyi çalışmaları, çalışma ilkeleri hakkında kısaca bilgi verdi.

Panelistlerden Ünsal Evrensel Beyanname öncesi insan hakları mücadelesi ve metinleri hakkında bilgi verirken Evrensel Beyanname’nin ortak ve muteber bir belge olduğuna vurgu yaptı. Akşener ise konuşmasında Evrensel Beyanname’nin devletler ve birey açısından önemini belirterek; Uluslararası Af Örgütünün çalışmalarından, çalışma ilkelerinden ve Türkiye’nin insan hakları görünümünden bahsetti. Panelin konuşmacılar ve katılımcılar açısından ortak vurgusu şöyle oldu: İnsan hakları dünya ölçeğinde gerilemektedir. Ülkemizde insan hakları ihlalleri çok derin yaşanmaktadır; yasaların güvence altına aldığı hakların kullanılması dahi cezalandırma konusu olmaktadır. Herkes haklarına sahip çıkmalı ve farkındalık yaratmak için çaba harcamalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir